Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to rodzaj kijów. Wbrew pozorom, często dochodzi do mylenia kijów. Najczęściej pomyłka dotyczy kijów trekkingowych.
Kije trekkingowe
Mają masywną rękojeść, zaopatrzoną w pasek. Rękojeść jest profilowana do dłoni, w celu poprawy chwytu, co ma zagwarantować stabilne oparcie. Kije są składane, stosunkowo masywne. Grot ołówkowy (o różnej grubości).
Budowa dostosowana jest do funkcji. Kije trekkingowe używane są w wędrówkach górskich. Kije trekkingowe pozwalają odciążyć nogi i kręgosłup, ułatwiają szybsze wchodzenie pod górę, oraz zwiększają stabilność podczas stromych zejść.
Kije do Nordic Walking
Rękojeść jest smukła, delikatna, zaopatrzona w zapinaną rękawiczkę – która pozwala przymocować kij do ręki. Kije są lżejsze. Mogą być kije o stałej długości lub składane. Grot może być ołówkowy lub w kształcie pazurka/nożyka.
Kije Nordic Walking służą do odpychania, a nie podparcia. Przez to rączka jest smukła z rękawiczką mocującą dłoń, co pozwala na sprawne, naprzemienne puszczanie i łapanie kija w trakcie marszu. Groty natomiast pozwalają na wbicie/osadzenie kija w celu pewnego odepchnięcia od podłoża.
Składane czy stałe
Kije stałe są lżejsze, stabilniejsze, często cichsze. Rozmiar trzeba dobrać do wzrostu. Wadą może być zajmowanie więcej miejsca podczas przechowywania/transportu.
Kije składane pozwalają dobrać wysokość do różnego wzrostu użytkowników, zajmują mało miejsca. Można bardzo precyzyjnie dobrać wysokość, podczas gdy stałe są w rozmiarach co 5 cm. Wady: są cięższe, głośniejsze, bardziej awaryjne – system składania może ulec uszkodzeniu lub zużyciu.
rodzaj grotu
Grot ołówkowy jest bezpieczniejszy dla naszych nóg, w przypadku uderzenia w nogę, jednak nie wbija się tak dobrze w podłoże jak grot nożykowy = w kształcie pazura. Pazurek bardzo dobrze osadza się w różnych podłożach, ale jest wrażliwy na wyłamanie do boku. Wybór zależy od preferencji użytkownika. Większość zaawansowanych użytkowników wybiera jednak pazurki.
mocowanie rękawiczki
Najlepiej wybrać takie, które mają możliwość wypięcia rękawiczki. Ułatwia to uwolnienie się od kijków np. w celu wytarcia nosa
Długość kija
Kije o stałej długości należy dobrać do wzrostu. Trzymając kije przed sobą pionowo, grotem opartym o podłoże powinniśmy uzyskać kąt prosty pomiędzy ramieniem, a przedramieniem. Można skorzystać z kalkulatora mnożąc wzrost w cm przez 0,68 (zaawansowani 0,72). Można też posłużyć się tabelą:
- 145 – 152 cm wzrostu: 100 cm
- 153 – 161 cm wzrostu: 105 cm
- 162 – 167 cm wzrostu: 110 cm
- 168 – 173 cm wzrostu: 115 cm
- 174 – 180 cm wzrostu: 120 cm
- 181 – 186 cm wzrostu: 125 cm
- 187 – 194 cm wzrostu: 130 cm
- >195 cm wzrostu: 135 cm
Marka
Warto kupować kije markowe. Umożliwia to kupienie i wymianę rękawiczek bądź grotów, a nawet rękojeści. Marka jest związana z preferencją użytkownika. Najbardziej znane marki to: Leki, Gabel, Fizan, Exel, KV+ i NewFeel. Każda marka ma w ofercie różne modele, o różnej zawartości karbonu, a co za tym idzie o różnej cenie.